Tortë Malaga

Merrni 4 vezë, 1 gotë sheqer, 1 sheqer vanillë, 1 gotë qumësht, 1 gotë vaj, 2 gota miell, 3 lugë të mëdha kakao dhe 1 majë lugë e vogël pluhur për pjekje dhe përzieni të gjitha së bashku në një enë të thellë. Tundni fort derisa të krijohet një masë ëmbëlsirash.

Derdhni masën në një tepsi drejtkëndëshe të shtruar me letër për pjekje. Pjekeni në furrën e ngrohur paraprakisht në 180 gradë.

Kur te jetë pjekur nxjerreni nga furra dhe përmbyseni në një pecetë të lagur paksa. Lejoni të ftohet pastaj largoni letrën për pjekje me kujdes.

Shtrijeni petën në një enë të rrafshët ndërkohë që përgatisni pudingun.

Zijeni 1 gotë qumësht dhe pastaj shtoni pudingun. Uleni temperaturën dhe përzijeni me tel enësh ngadalë derisa të trashet.

Kur të jetë ftohur shtrini pudingun mbi petën dhe rendisni bananet, me hapsira në mes.

Përgatisni glazurën me cokollatë dhe vaj. Derdheni më pas mbi bananet dhe lejoni që ëmbëlsira të ftohet para se ta

Postuar nga
Shkurta
Postuar me
06/07/2017
4
vezë
1 gotë
sheqer
1
sheqer vanillë
2 gotë
qumësht
1 gotë
vaj
2 gota
miell
3 lugë të mëdha
kakao
1 majë lugë e vogël
pluhur për pjekje
1
puding vanille
8
banane
cokollatë
vaj
Printo recetën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.