Speca të mbushur me mish të bardhë

Përbërësit:

 • 800gr mish i bardhë i pulës
 • 10 speca të mëdhenj somborka
 • 2 qepë mesatare
 • 2 patate të mëdha
 • 100gr mozarellë
 • 150ml krem kuzhinë
 • Kripë
 • Piper
 • Mëlmesa tjera sipas dëshire
 • Vaj

 

Përgatitja:

 1. Fillimisht i grimconi qepët. Fërgoni ato në temperaturë mesatare së bashku me mëlmesat.
 2. Coptoni mishin e bardhë imët.
 3. Kur qepët të marrin ngjyrë karameli shtoni në tigan edhe mishin e coptuar. Skuqeni duke e përzier herë pas here me lugë të drurit.
 4. Kur mishi të jetë fërguar i tëri shtoni edhe kremën e kuzhinës.
 5. Merrni specat dhe largojani bishtat. Mund t’i mbushni nga gryka apo edhe ta bëni një hapje tjetër horizontalisht. Mbushni me masën.
 6. Merrni patatet. Qroni dhe prisni në rriska. Merrni një tepsi., lyjeni me vaj dhe rendisni në të rriskat e patateve.
 7. Nëse ka mbetur mish nga mbushja atëherë e derdhim mishin mbi patatet.
 8. Rendisim specat në tepsi. E fusim tepsinë që të pjeket në furrë  të ngrohur 250 gradë për 35 minuta.
 9. Pas 35 minutash e shpërndajmë mozarellën mbi speca dhe e fusim tepsinë edhe për 5 minuta të tjerë në furrë.
 10. Shërbejeni të nxehtë! Ju bëftë mirë!
Postuar nga
Shkurta
Postuar me
19/08/2018
Printo recetën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.