Pure me patate dhe karrotë për fëmijë

Mosha 7-9 muajsh

  1. Ngrohim furrën ne 190 gradë.
  2. E pastrojmë pataten (pa ja hequr lëkurën) dhe e shpojmë gjithandej me një pirun.
  3. E pjekim në furrë për rreth 45 minuta.
  4. Në të njejtën kohë i qërojmë karrotat dhe i presim në kubikë. I ziejmë në ujë ose në avull.
  5. Pasi patatja të jetë pjekur e ndajmë në gjysmë dhe me një lugë i nxjerrim gjithë tulin dhe e përziejmë me karrotat dhe qumështin.
  6. I shtypim të gjitha së bashku me një pirun ose në blender.

Kjo recetë jep 4 porcione që mund të ngrihen.Patatja e ëmbël përmban kalium,vitaminë C,fibra dhe betakarotene e cila ndihmon në parandalimin e kancerit.

Postuar nga
Shkurta
Postuar me
18/05/2017
1
patate e ëmbël (rreth 200 gr)
100 gr
karrota
2-3 lugë
qumështi foshnjash
Printo recetën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.