Pite të fërguara me kos dhe vezë

  1. Hedhim në një enë të thellë kosin, vezën, kripën, vajin e ullirit dhe sodën. I përziejmë mirë të gjitha bashkë dhe më pas hedhim miellin duke përfituar një masë brumi të butë.
  2. E lëmë në gjendje qetësie rreth 1 orë dhe më pas formojmë pitet sipas dëshirës.
  3. Në një tigan hedhim shumë vaj për t’i skuqur të cilin e lëmë të nxehet mirë.
  4. Mbasi e kemi ndarë brumin marrim dhe i skuqim duke i hapur pak me dorë në mënyrë që të rriten më shumë.
  5. Shërbehen të ngrohta. Ju bëftë mirë!
Postuar nga
Shkurta
Postuar me
01/08/2017
750 gr
miell
350 ml
kos
1
vezë
1 lugë e mesme
sodë buke
2 lugë të mëdha
vaj ulliri
1 lugë e vogël
kripë
Printo recetën

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.