Perime të tymosura

  1. Ngrohni një tavë në temperaturë mesatare dhe një tigan në tempertaurë të lartë. Ideja është që të punojmë në grumbuj të ndarë.
  2. Filloni me fërgimin e perimeve në tigan. Qëroni qepët në copa të vogla, fërgoni për 3 minuta, pastaj vendosni në tavë bashkë me 2 lugë vaj ulliri, farat e zeza, piperin, kakaon, dhe gjalpën e kikirikut, si dhe përzieni herë pas here.
  3. Prisni specat në copa të trasha 1 cm, hiqjani farat pastaj vendosni në tigan, si dhe i copëtoni edhe patatet e ëmbëla në copa të trasha 2 cm (mos ia heqni lëvoren për arsye të përfitimeve të shëndetshme).
  4. Fërgoni këto të gjitha në tigan pastaj zhvendosni në tavë. Më pas prisni imët degëzat e koriandrës dhe shtoni edhe ato në tavë.
  5. Ngrohni furrën në temperaturë 180 gradë C. Thani fasulet në një sitë mbi tavë ashtu që t’i largojë lëngjet, pastaj vendosni në një shtresë të rrafshët të tiganit. Keni besim dhe lëni pa u përzier derisa të fillojnë të digjen, pastaj shtoni perimet. Hidhni domatet e konservuara duke i ndarë me një lugë.
  6. Përzieni mirë, vendosjani kapakun pastaj lëreni ashtu për një orë, apo derisa të trashen, duke i trazuar herë pas here.
  7. Ndërkohë pastroni patatet, shponi, pjekni për 1 orë, apo derisa të forcohen nga jashtë dhe të fryhen në mes.
  8. Para se ta shërbeni copëtoni mirë gjethet e koriandrës dhe përzieni bashkë me specat, provojeni nëse është kriposur mjaftueshëm.
  9. Prisni përmes secilën patate ashtu që ato të hapen pastaj grimcojeni djathin dhe ndajeni në dy pjesët duke i mbushur mirë. Merrni të gjitha përveç gjetheve të marullës, për t’i shërbyer me djath dhe speca, ndërsa disa gjethe të marullës lini për një porcion me kos.
Postuar nga
Shkurta
Postuar me
01/06/2017
2
qepë
vaj ulliri
1 lugë çaji
fara të zeza
2 lugë çaji
piper i bluar
2 lugë çaji
pluhur kakaoje
1 lugë gjelle
gjalpë kikiriku
2
speca të freskët
3
speca të mëdha me ngjyra të përziera
2
patate të ëmbëla, secila nga 300 gr
1 tufë
koriandër e freskët
2 enë x400
fasulesh
3 enë x 400 gr
patate
8
patate të vogla të çara
140 gr
djath çedre
4
gjethe të vogla marulle
8 lugë gjelle
jogurt natyral
Printo recetën

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.