Patate të pjekura me hudhër dhe barishte

  1. Mbusheni një tenxhere me ujë dhe vendoseni për tu vluar. Shtoni kripën dhe sodë buke.
  2. Shtoni patatet dhe zieni për 10 minuta derisa të mund të kapen nga piruni.
  3. Në ndërkohë kombinoni gjalpën, barishtet pak kripë e piper në një enë mikrovale dhe nxehni për disa sekonda derisa gjalpa të jetë shkrirë.
  4. Ngroheni furrën në temperaturë 200 gradë C.
  5. Tendosni mirë patatet pastaj ktheni në tenxhere dhe prisni 2 minuta që të thahet uji.
  6. Vendosni një kapak në tenxhere dhe tundni atë.
  7. Përzieni me vaj ulliri pastaj vendosni në një fletë për pjekje, më pas pjekeni për 15 minuta dhe rrotulloni derisa ato të mbulohen mirë.
  8. Pas 10 minutave largoni tiganin nga furra dhe përzieni patatet me gjalpë hudhre. Pjekni për 5 minuta pastaj shërbeni.
Tags:barishtehudhërpatate
Postuar nga
Shkurta
Postuar me
04/05/2017
kripë e trashë
½ lugë çaji
sodë buke
1.8 kg
patate të qëruara dhe të copëtuara
3 lugë gjelle
vaj ulliri
2 lugë gjelle
barishte sipas dëshirës trumzë, rozamrinë, majdanoz etj
3
thelpinj të mesëm të hudhrës të grimcuar
3 lugë gjelle
gjalpë
kripë dhe pieper për shije
Printo recetën

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.