Pasta Karbonara

Në  fillim ziejmë shpagetat në ujë me kripë aq minuta sa shkruan nw paketim.

Në një tigan skuqim beikon në copa me dy lugë vaj ulliri. I kullojmë shpagetat dhe ruajmë anash pak nga uji i tyre.

Në tenxheren ku kemi zier shpagetat skuqim gjalpin dhe shtojmë aty shpagetat përsëri. I përziejmë mirë të marrin erën e gjalpit.

Shtojmë aty edhe beikon e skuqur dhe vezët e rrahura dhe të përziera me gjysmën e djathit. Po t’i duam më të lëngshme shtojmë aty pak nga uji që kemi ruajtur paraprakisht.

Në tenxhere shtojmë dhe pjesën tjetër të djathit, kripë dhe

Postuar nga
Shkurta
Postuar me
10/07/2017
500 gr
shpageta
150 gr
beikon
150 gr
djath parmezan
3
të verdha vezësh
1 lugë
gjalpë
2 lugë
vaj ulliri
Kripë
piper
Printo recetën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.