Kollpite Kumanove me djathë

Në enë të thellë e vëmë tharmin dhe qumështin dhe përziejmë me lugë. E shtojmë miellin dhe vajin dhe vazhdojmë ta përziejmë.

Shtojmë një vezë dhe dy të bardha të vezës. Vazhdojmë të përziejmë me tel kuzhine dhe në enë e grijmë djathin.

Sipër dy petëve hedhim nga kjo përmbajtje. Dy petë i mbështjellim në formë rolleje dhe rolenë e mbështjellim në formë të rrumbullakët. Kollpiten e vëmë në tavë të lyer me vaj.

Të njejtën gjë e bëjmë edhe me kollpitet e tjera. Me pirun i rrahim dy të verdhat e vezes dhe me to i lyejmë kollpitet. Tavën e vëmë në furrë. E pjekim 40 minuta, në temperaturë prej 220 gradë.

Kollpitet i nxjerrim nga tava dhe i rendisim në formë rrethi në dërrasën për shërbim.

Postuar nga
Shkurta
Postuar me
12/07/2017
1/2 kg
petë të gatshme
400 gr
djathë
3
vezë
4
lugë miell
tharm i freskët
300 ml
qumësht
150 ml
vaj
Kripë
piper i zi
Printo recetën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.