Kifle me virshlle

Kifle me virshlle
  1. Përzieni në një enë sheqerin me aditiv. Shtoni ujin e ngrohtë dhe përzieni derisa sheqeri të tretet. Lëreni aditivin deri në 10 minuta pastaj në një enë tjetër përzieni me mikser miellin dhe kripën.
  2. Më pas përzieni gjalpën me miell në shpejtësi të ultë derisa masa të fillojë t’i ngjajë thërrimave të trasha. Hidheni ngadalë masën e aditivit dhe miellit dhe shtoni mustardën derisa jeni duke e përzier ngadalë derisa të kombinohen.
  3. Mblidheni brumin me duart tuaja, më pas kthejeni atë në një sipërfaqe të bërë me miell dhe gatuajeni derisa të mos jetë më i ngjitshëm, për disa minuta.
  4. Vendoseni brumin në një enë të vogël dhe mbulojeni me ndonjë mbështjellëse plastike. Lëreni brumin në një vend të ngrohtë ashtu që madhësia e tij të rritet, për 1 orë.
  5. Shtrojeni një letër për pjekje në një tepsi. Rrafshojeni brumin në një tavolinë buke dhe ndajeni në 9 pjesë të barabarta.
  6. Rrotulloni dhe zgjatni paksa brumin ashtu që të jetë i gjerë deri në 60 cm, pastaj mbështjelleni me brumë secilën virshlle. Pasi t’i keni mbaruar të gjitha kiflet, vendosni në fletën për pjekje dhe lërini të pushojnë për 20 minuta.
  7. Ngroheni furrën në temperaturë 230 gradë C.
  8. Mbushni një tenxhere të madhe e të thellë dhe vendoseni për tu vluar dhe shtoni sodë buke, më pas përzieni mirë. Zieni kiflet për disa sekonda derisa të fryhen.
  9. Me anë të një luge merrni nga tenxherja dhe zhvendosni në fletën për pjekje. Lyeni më pas me gjalpë dhe spërkatni me kripë të trashë.
  10. Pjekni derisa të theken për 13-15 minuta.

Postuar nga
Admin
Postuar me
07/04/2017
1
Pako e vogël aditiv
2
Lugë çaji sheqer
1
Gotë ujë i ngrohtë
3
Gota miell universal
2
Lugë gjelle gjalpë e pakriposur
2
Lugë çaji mustardë
9
Virshlle
3
Lugë gjelle sodë buke
1
Tigan i thellë dhe i gjerë i mbushur 2/3 me ujë
2 Lugë gjelle gjalpë e pakriposur i shkrirë, kripë e trashë
Printo recetën

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.