Fileto mishi me perime për bebe

Kjo recetë sygjerohet për moshën 7-9 muajsh

  1. Skuqim qepën dhe hudhrën deri sa te zbuten pak (jo të marrin ngjyrë).
  2. Filleton e vicit e ndajmë në kubikë dhe e lyejmë me miell dhe më pas e shtojmë me qepën për pak minuta.
  3. Shtojmë të gjitha perimet dhe erëzat e tjera dhe shtojmë dhe ujin dhe i vëmë të zihen për 1 orë e 45 minuta deri sa mishi të jetë zier.
  4. I heqim dafinën dhe i bluajmë të tëra në pure. Kjo recetë u jep 5 porcione që mund të ngrihen dhe të shfrytëzohen më vonë.
  5. Mishi i kuq është mënyra më e mirë për fëmijën për të marrë hekur.
Postuar nga
Shkurta
Postuar me
16/05/2017
75 gr
qepë
1 thelb
hudhër
1 lugë e madhe
vaj ulliri
150 gr
fileto viçi
2 lugë të mëdha
miell
150 gr
karrotë
75 gr
karrotë e bardhë
225 gr
patate e ëmbël
1
gjethe dafine
1 lugë e madhe
majdanoz i grirë
375 ml
ujë
Printo recetën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.