Cheesecake me Espresso dhe Oreo

Përbërësit:

Shtresa e parë

 • 18 biskota oreo
 • 4 lugë të mëdha gjalpë e shkrirë
 • 1 lugë e vogël kafe instant espreso

Shtresa e dytë:

 • 450 gr krem ëmbëlsirash
 • 1.3 e gotës sheqer i bardhë
 • 1 lugë e madhe kafe instant espreso
 • 1/4 e gotës kokos
 • 150 gr shllag i trashë

Shtresa e fundit:

 • 500 gr djath maskarpone
 • 1/3 e gotës sheqer i bardhë
 • 150 gr shllag i trashë

 

Përgatitja:

 1. Merrni një tepsi dhe spërkateni me vaj. Lëreni anash.
 2. Shtypni biskotat oreo dhe pastaj derdhni në një enë të thellë. Shtoni espreson dhe gjalpin e shkrirë. Përzijeni mirë.
 3. Këtë masë shpërndajeni mirë në tepsinë e përgatitur dhe shtypeni me duar.
 4. Përgatisni shtresën e dytë. Merrni një enë të thellë dhe tundni me mikser kremin e kuzhinës në shpejtësi të mesme.
 5. Shtoni sheqerin dhe përzieni sërish. Shtoni kokosin edhe vazhdoni të rrahni masën.
 6. Në fund shtoni edhe shllagun e trashë. Përzieni edhe pakëz dhe më pas këtë masë derdheni në tepsinë e ëmbëlsirës. Shpërndajeni mirë mbi shtresën e parë.
 7. Për shtresën e tretë rrahni kremin maskarpone fort me mikser. Pastaj ulni shpejtësinë dhe shtoni sheqerin ngadalë teksa përzieni.
 8. Shtoni edhe shllagun e trashë dhe përzieni tërë msaën derisa të bëhet e njejtë. Shpërndajeni këtë masë mbi ëmbëlsirën. Zbukurojeni sipas dëshirës.
 9. Futeni në frigorifer dhe lejoni që të rrijë për 6 orë, në mënyrë që të bëhet e qëndrueshme.
 10. Ju bëftë mirë!
Postuar nga
Shkurta
Postuar me
20/08/2018
Printo recetën

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.