Bukë e ëmbël me rrush të terur

Ngrohni furrën në 200 gradë.

Merrni një tepsi dhe lyjeni me gjalpë.

Në një enë të thellë përzini miellin, sheqerin, pluhurin për pjekje, kripën, sodën e bukës.

Shtoni gjalpin dhe me duar përzieni masën, derisa të fitoni thërrime. Shton rrushin e terur dhe përzijeni përsëri me duar por mos e shtypni.

Në një enë tjetër përzini dhallën me vezën. Rrahni fort së bashku. Shtojeni tek masa me rrush të terur dhe përzijeni me lugë druri.

Masën e formuar derdheni në tepsi dhe futeni në furrë.

Pjekeni rreth 50 minuta deri në 1 orë.

Shërbejeni në ngrohtë. Edhe e ftohtë është shumë e shijshme. Ju bëftë mirë!

Postuar nga
Shkurta
Postuar me
05/07/2017
2 1/2 gota
miell
1/2 gota
sheqer
1 1/2 lugë të vogla
pluhur për pjekje
3/4 lugë të vogla
kripë
1/2 lugë të vogla
sodë buke
1/4 copa
gjalpë i prerë në kube
1 1/4 gota
rrush i abrdhë i terur
1 1/2 lugë të vogla
fara të zeza
1 gotë + 2 lugë të vogla
dhallë
1
vezë e madhe
Printo recetën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.