Reçetë e famshme nga Korça e bukur Pite me mushkëri të bardha

Një tenxhere e hedhim mbi zjarr dhe e mbushim me ujë. Në të shtojmë të zihen mushkëritë e bardha. I presim në rriska katër qepë të madhësisë mesatare dhe i shtojmë tek tenxherja. Pas zierjes, i lëmë mushkëritë të ftohen dhe i presim në copa më të vogla. I shtojmë vezët, kripën dhe piperin të zi, sipas dëshirës.

Në një enë të thellë përziejmë miellin me ujë, deri sa të marrë formë. Më pas, e ndajmë në 6 kuleçë të vegjël dhe nga tre nga tre i shtriejmë një mbi një në një hapsirë të rrafshët derisa të rriten sa madhësia e tepsisë. E shtriejmë petën e parë në tepsi dhe shtojmë masën me mushkëri përgatitur më parë. E spërkasim me gjalpë dhe e mbulojmë me petën tjetër. E pjekim në furrën e ngrohur paraprakisht në 200

Postuar nga
Admin
Postuar me
16/02/2017
500 gram
Mushkëri të bardha
4
Qepë mesatare
4
Vezë
Kripë dhe piper
400 gram
Miell i bardhë
Printo recetën

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.