Qahi

Përgatitja:

Në një enë të thellë përziejmë ujin, kripën, majën e bukës dhe miellin. E mbulojmë enën me një peshkir dhe e lëmë të pushojë në një vend të ngrohtë për 1 orë.

Pas një ore, brumin e ardhur e ndajmë në 15 kuleqë të madhësisë së njejtë të cilët i shtriejmë dhe i palosim në tri vende nga pesë një mbi një duke e lyer secilin me gjalpë të shkrirë. Në tepsinë e lyer me gjalpë i shtriejmë pesë petët e para dhe hedhim gjizë mbi. Mbi gjizë shtriejmë pesë petët e tjera dhe e hedhim mbi gjizën e mbetur. I shtriejmë pesë petët e mbetura dhe e presim qahinë në pjesë sipas dëshire.

E mbulojmë tepsinë me peshkir dhe e lëmë qahinë të pushojë për 20 minuta. E lyejmë me të kuqen e vezës, i hedhim fara te zeza dhe susam.

Qahinë e pjekim afër 40 minuta në temperaturë 220 gradë

Postuar nga
Admin
Postuar me
16/02/2017
2
Gota qumësht
2
Gota ujë
2
Lugë të vogla kripë
2
Lugë maj buke
200
Gram gjalpë i shkrirë
300
Gram gjizë
Miell
Susam
1
Fara të zeza
1
E verdhë veze
Printo recetën

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.