Petulla komardare

Në një enë shtypim mirë patatet, njëlloj si për pure. Shtojmë edhe të gjithë përbërësit e tjerë dhe krijojme një brumë si për byrek.

Hapim një petë me trashësi 0.5 cm dhe me anë të 2 gotave një të madhe dhe një të vogel bëjmë komardaret.

I vendosim mbi copa letre furre, të vecanta për secilën petull dhe i lëmë të fryhen.

I skuqim me vaj të bollshëm, më gjithë letër që të mos humbasin formën. Letra shkëputet menjëherë në vaj dhe e eleminojmë.

Pasi i heqim nga tigani i vendosim mbi peceta për të thithur vajin, dhe sa jane akoma të nxehta i kalojmë në sheqer normal.

Sipas dëshirës mund t’i lyejmë me mjaltë, cokollatë, etj.

Postuar nga
Shkurta
Postuar me
07/08/2017
1/2 kg
miell
1/4 kg
patate të ziera
2
vezë
1/2 gotë
qumesht
50 gr
gjalpë
5 lugë
sheqer
lëkura e grirë e një limoni
pak kripë
Printo recetën

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.