Mashurka me mish viçi

Kërcisni boroniat dhe prisni në gjysma. Shpërlani dhe vendosni për tu zier, gatuani derisa të ndryshojnë ngjyrën, gjë që iu merr 1 orë kohë. Qëroni patatet dhe prisni në çerek. Thani boronicat pastaj transferoni në një enë për pjekje dhe shtoni patatet, piperin e kuq dhe salcën e domateve. Hidhni mbi ujë, dhe përzini. Kriposni me kripë dhe piper nëse i përdorni. Përzieni dhe provojeni, hidhni piper të kuq mbi patate. Pikoni me pak vaj ulliri, mbulojeni me folie dhe pjekeni në temperaturë 180 gradë C për 1 orë. Shërbejeni me oriz apo diçka sipas shijes suaj.

Postuar nga
Admin
Postuar me
16/02/2017
900 gr
Borania të freskëta
Mbetjet e mishit të viçit
3-4
Patate të vogla
1
Spec i kuq, speca të kuë të pjekur ose salcë speci të kuq
2-3
Lugë gjelle salcë domatesh
Vaj ulliri
Kripë
piper i kuq për patate
Piper i kuq me ose pa fara, nëse dëshironi
3
Gota ujë të vluar
Printo recetën

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.