Jufka me pulë

Për 4 persona:

Shkrijeni gjalpën në një tigan në temperaturë mesatare me qepët dhe hudhrën. Gatuani për 3 minuta pastaj shtoni piperin padjegës, kripën, piperin, karrotat, dhe kockën e supës së pulës, pastaj shtoni edhe mishin e pulës. Lëreni pulën të gatuhet derisa të theket, rreth 5 minuta. Shtoni ujë në enë derisa të mbulojë pulën. Mbulojeni dhe vendoseni për tu zier për 30 minuta. Pasi të pregatitet pula, lëreni anash pastaj shtoni pastat në supë. Pasi të vlojë uleni temperaturën dhe lëreni të gatuhet për 12 minuta.

Ndërkohë në një tigan në temperaturë mesatare shtoni vaj ulliri dhe gjokset e pulës. Lërini pulën të theket pastaj hiqeni nga nxehtësia. Shtoni pastaj domatet dhe gatuani për 1 minutë. Në pjatën për shërbim vendosni pastat supën, mishin e pulës dhe

Postuar nga
Admin
Postuar me
16/02/2017
6
Gjokse pule
1
Lugë gjelle piper padjegës i kuq
2
Thelpinj hudhre të grimcuar
2
Lugë gjelle gjalpë
¼
Gotë karrota të copëtuara
½
Qepë e bardhë e copëtuar
1
Kockë supe pule
½
Lugë çaji kripë
3
Lugë çaji piper
Ujë
250 gr
Pasta
½
Lugë gjelle vaj ulliri
½
Gotë kokrra domatesh
Printo recetën

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.