Fërgesë me mëlçi

Fillimisht skuqni mëlçitë për pak minuta në vaj ulliri, hiqni nga tigani dhe lini anash për më vonë. Shtoni hudhrën në vajin e mbetur dhe përzieni 2 minuta para se t’i shtoni specat e kuq dhe domatet pastaj vazhdoni të përzieni për 5 minuta në temperaturë mesatare.

Shtoni miellin përderisa jeni duke u përzier, pastaj shtoni djathin feta dhe gjizën. Vazhdoni të përzieni edhe për pak minuta para se t’i shtoni gjethet e dafinës, ujin dhe mëlçinë.

Është koha më e përshtatshme të kriposni për shije me speca me fara, pastaj lërini të përgatiten së bashku për 5 minuta. Ndajeni masën në 4 enë argjile dhe gatuani në temperaturë 200 gradë C për 25 minuta. Shërbejeni këtë tavë derisa është e

Postuar nga
Admin
Postuar me
16/02/2017
500 gr
Mëlçi të copëtuara
2
Thelpinj hudhre të grimcuar
5
Speca të kuq të pjëkur dhe të prerë
6
Domate të copëtuara
100 gr
Djath feta
200 gr
Gjizë
1
Lugë çaji piper i kuq me fara
40 gr
Miell
4
Gjethe dafine
220 ml
Ujë të ngrohtë
Piper i zi
Kripë
Vaj ulliri
Printo recetën

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.