BAKLLASARËM

Përziejmë miellin me ujë dhe kripë. E ngjeshim deri sa ta fitojmë brumin dhe e lëmë të qëndrojë për 1 orë.

E ndajmë në 18 kuleq dhe i hapim një nga një duke i lyer me nga pak vaj. I bëjmë në formë katmeri dhe i vendosim në tepsinë e lyer me vaj, për pjekje. E pjekim në 200 gradë C, derisa brumi të kafet.

Ndërkohë e përgatisim kosin me hudhër të grirë ose të shtypur. Sipas dëshirës kosit i shtojmë edhe pak kripë.

Masën e kosit ia shtojmë posa e nxjerrim nga

Postuar nga
Admin
Postuar me
16/02/2017
1 kg
Miell
500 ml
Ujë
4
Lugë vaj
1
Lugë kripë
300 gr
Gjalpë
1 ½ kg
Kos
10
Thelba hudhër
Printo recetën

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.