Si t’i parandaloni rrudhat në qafë

Kur bëhet fjalë për plakjen, zona e qafës është një pikë kritike. Ne mund të shohim shumë gra me fytyra të bukura dhe të përsosura, por lëkura e tyre pranë zonës së qafës tregon moshën e tyre.

Një nga shenjat e para të plakjes janë rrudhat dhe lëkura e lëshuar në qafë. Për të shmangur këto fatkeqësi, ju duhet që të mbroni lëkurën tuaj siç duhet nga rrudhat dhe plasaritjet e tjera.

 

Mënyra më e mirë për të ngadalësuar procesin e plakjes është që të merrni preventivat e nevojshme për të ruajtur dhe për të rritur elasticitetin e lëkurës në qafë. Mos harroni se zona e qafës është aq sensitive sa zona juaj e fytyrës, kështu që ju duhet të merrni kujdesin e duhur.

Ju mund të shtoni një ritualitet të regjimit për kujdesin e lëkurës më shtëpi. Përveç kësaj, ka disa metoda mjekësore dhe kirurgjike për rinimin e lëkurës të cilat aplikohen shpesh nga të famshmit. Por ajo që është gjithmonë e rekomanduar që të kujdeseni për lëkurën tuaj nga një moshë e hershme duke përdorur metoda natyrale.

 

Shkaqet:

 

Ndotja, tymosja dhe cigarja:

Ndotja dhe tymi janë shkaktarët më të mëdhaj për dëmet që i shkaktojnë lëkurës. Në vitet e juaj të para lëkura neutralizon këto radikalet e lira. Por kur ju bëheni më e vjetër, ky proces neutralizues ngadalësohet duke shkaktuar më shumë dëme në lëkurë. Duhani gjithashtu është shumë i rrezikshëm për lëkurën dhe tregon shenjat e plakjes shumë më lehtë.

 

Dielli:

Ekspozimi në diell  është një nga shkaqet më të rrezikshme për të gjitha çështje e lidhura me lëkurën. Dielli ka cilësi shumë të mira nëse ju dëshironi ti gëzoni ato. Ajo ushqen  lëkurën tuaj me vitaminë D dhe ndihmon në rritjen e kockave të shëndetshme. Por kur ju shkoni jashtë, është shumë e rëndësishme që të mbroni lëkurën tuaj me një krem për mbrojtje nga dielli të mirë që ajo. Rrezet e diellit zbrazëzin elasticitetin në lëkurën tuaj dhe lëkura nuk do të kthehet në formën të mëparshme dhe rezulton në formimin e rrudhave dhe fillimin e plakjes.

 

Parandalimin i rrudhave në qafë me një jetesë të shëndetshme:

-Kufizojnë ekspozimin tuaj ndaj diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj nga rrezet UVA dhe UVB.

-Kufizojnë ekspozimin e lëkurës në cigare dhe pijet të tjera.

-Shto një stërvitje të mirë në qafë në rutinën tuaj të përditshme.

-Gjithmonë mbani kokën tuaj drejt dhe mjekërën tuaj.

-Pini të paktën 8 gota ujë çdo ditë për një lëkurë të fortë.

-Një jastëk i lartë është armiku më i madh për lëkurën tuaj të butë. Zgjedhni një jastëk të vogël në vend të një të madhi.

-Aplikoni feta të patateve në qafën tuaj. Ajo do të detoksoj lëkurën dhe pastrojë poret.

-Aplikoni një krem të mirë ​​anti-rrudhë në qafën tuaj gjatë netëve para se të fleni.

Nëse ju do të ndiqni këto hapa nga një moshë shumë e hershme, atëherë është e lehtë për të ngadalësuar procesin e plakjes. Nëse ju tashmë keni rrudhat në qafë ju mund të shkoni për një krem ​​shumë të mirë anti rrudhë dhe Retin-A krem. Konsultoni dermatologun tuaj për trajtimet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.