6 maska nga limoni që e zbukurojnë lëkurën tuaj

Limoni është zakonisht fruti më i përdorur në kuzhinë me efekt të zbardhjes dhe elasticitetit të lëkurës. Edhe shtëpiaket mund të bëhen të bukura falë këij fruti

 

  1. Maskë për zbardhjen e trupit

 

Përzijeni lëngun e domates dhe lëngut të limonit me kapacitet të barabartë. Pastaj, përdorni peshqir absorbues që janë të butë për fytyrë dhe në trup. Pas vetëm një kohe të shkurtër, ju menjëherë do të shihni ndryshimet e lëkurës si me magji.

 

  1. Maskë për lëkurë të yndyrshme

Nëse doni të përmisoni gjendjen tuaj, ndiqni këta hapat më poshtë : gjysmë luge pluhur shafran e përzin me tri lugë papaja( grimcuar) dhe dy lën limoni. Aplikoni këtë përzierje në fytyrën tuaj, duke shmangur zonën e syve dhe shpëlajeni pas 20 minutash. Sigurohuni që sipërfaqja pas pastrimit të përfunduar, ju mund të siguroni një lëkurë të butë, pa vaj.

 

  1. Maskë për zbardhim të fytyrës

 

1 lugë të madhe miell përzieni me 2 lugë qumësht të freskët, së bashku me 2-3 pika limoni, do të jetë shumë i dobishëm në zbardhjen e lëkurës. Aplikoni këtë përzierje në fytyrën tuaj dhe kështu leni 15 minutat para se të lani atë. Duke e bërë këtë vazhdimisht për katër javë, 1 herë në javë.

 

  1. Maskë për të zvogëluar poret

 

Lani fytyrën tuaj me pastrues. Shtrydhni limonin në gotë me akull. Pastaj derdheni ujin në pëllëmbë dhe butësisht masazhoni fytyrën tuaj. Kjo ndihmon që fytyra juaj të qetësohet dhe të zbutet, si dhe poret do të ngushtohen.

 

  1. Maskë hidratuese

 

½ kastravec i grimcuar, të përzier me 1 lugë çaji mjaltë, 1 lugë gjelle lëng limoni. Aplikoni përzierjen në fytyrë, kështu për 10 minuta.Mjalta ka anti-oksidativ substancë që jep plotësinë e lëkurës dhe elasticitet.

 

  1. Maskë kundër plakjes së lëkurës

 

Shtypni bananen, përzijeni së bashku me mjaltën, lëng limoni dhe aplikojeni në fytyrë. Mund ta lini për 15 minuta. Bananet janë të pasura në ushqyesve të tilla si hekuri, magnez kalium, dhe vitamina A, B dhe E për të rritur elasticitetin e lëkurës, kjo maskë është e përshtatshme për lëkurën me vaj, me efekte anti-rrudhë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.