Recetë me mjaltë dhe arra për shërimin e bajameve (krenikëve)

Arrat njihen si burim i mineraleve dhe vitaminave, sidomos vitaminës C.

Konsumi i rregullt i tyre ndihmon në menaxhimin, në disa raste edhe shërimin e gjëndrës tiroide, rrisin imunitetin,forcojnë organizmin, u dalin në ndihmë organeve të traktit respirator dhe poashtu pastrojnë mushkëritë nga faktorët ndotës të jashtëm.

Për më tepër arrat ndikojnë edhe në pastrimin e mukozës së gojës duke iu shmangur kështu pezmatimit të bajameve apo siç njihen në popull krenikëve.

Për t’i pasur gjithmonë në dispozicion, përgatisni sipas kësaj recete.

Mblidhen 40 kokrra arra të gjelbërta në madhësinë e lajthisë. Më pas ndahen në katër pjesë dhe vendosen në një kavanoz të cilin e mbushin me mjaltë natyrale.

Ky kombinim lihet të qëndrojë për 40 ditë.

Pas 40 ditësh konsumohet nga një lugë druri në madhësinë e lugës çdo mëngjes, për shkak se luga e drurit nuk ia humbet mjaltës elementet ushqyese dhe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.